Neden Reklam Ajansı ?

//Neden Reklam Ajansı ?

NEDEN REKLAM AJANSI ?

Bir firma-marka, ‘neden bir reklam ajansıyla çalışmak zorundayım?’ sorusunu kendi içinde ve bize karşı çok kullanmıştır. Buna, reklamcılık bilimi terimlerinin anlaşılmaz, telaffuz edilince ‘bu adam reklamla ilgili ne çok şey biliyor’ algısı uyandıran büyüsüne başvurmayacağım. Reklam ajansları, firma-markalara, creative, PR, satın alma, strateji belirleme, kampanya üretme, mecra belirleme, reklam takvimi düzenleme, yapılan reklamlarda kurumsal bütünlüğün bozulmaması için denetleme yapan vs. bir kuruluştur. Bir reklam ajansının yaptığı(yapması gerektiği) işleri sıralayınca bile bu yazının başlığının cevabı verilmiş oluyor aslında ama biz, öncelikle benden beklenen şu klasik cümleleri kurarak devam edeyim;

Siz yılda birkaç kez reklam ya da kampanyanın detaylarıyla karşılaşırsınız, reklam ajansları yüzlerce kez ve bu yüzden sizin atladığınız birçok detayı görür.

Siz yılda birkaç mecrayı, birkaç kez satın alır veya kiralarsınız, reklam ajansı yüzlerce mecrayı, yüzlerce kez kiralar ve ona göre iskontoları ve satın alma gücü vardır.

Sizin bir reklam kampanyasında muhatap olacağınız onlarca tedarikçiye harcayacağınız zaman ve enerji kaybını, reklam ajansı bu tedarikçilerle yıllardır ve yüzlerce kez çalıştığı için, minimuma indirir.

Siz özel gün ve dönemlerde reklam ya da kampanya yapmayı bazen atlayabilirsiniz, acımasız rekabet koşullarında bu kaçınılmaz, reklam ajansları oluşturduğu reklam takvimiyle bu konuda size çok önemli bir partner olur.

Reklam ajansı, sizin sektörünüzden daha önce veya güncelde çok çalışma yaptığı için, rakiplerinizin ani reklam ve kampanya ataklarına karşı her zaman cevap verebilecek hazırlığa sahiptir.

Tedarikçilerde bekleyen işler, bir takip eden olmazsa zamanında teslim edilemeyebiliyor. Reklam ajansı sizin adınıza bu teslimatların, sizi mağdur etmeyecek zamanlarda yapılmasını sağlar.Ayrı ayrı iş yaptırılan tedarikçilerin ödeme takibi tek tek çok zor olacağından, vade vs. problemler yaşanacağından, bir reklam ajansıyla çalışmak size ödemeyi tek kalemle çözme konforu sağlar.

Bir reklam ajansıyla çalışmanın faydaları temelde bunlar olmakla birlikte çok madde sayılabilir. Peki, reklam ajansıyla çalışmaya ikna olduk ama onu nasıl seçeceğiz? Bu başlıkla daha sonra uzun bir yazı yazacağım ama yine de kendi müşterilerime, bir reklam ajansı seçerken dikkat etmeleri gerektiğini söylediğim beş maddeyi paylaşabilirim;

1- Reklam ajansları, sizi ve kurumsal kimliğinizi temsil edebilecek müktesebata sahip mi?

2- Reklam ajansı , doğru mecra ve hedef kitleyi seçebiliyor mu?

3- Reklam ajansları, yapacağınız reklam için gereken görseli kaliteli ve amaca yönelik yapabiliyor mu?

4- Reklam ajansı , size cazip fiyat(en ucuz fiyat demiyorum) verebiliyor mu?

5- Reklam ajansı, işlerinizi zamanında yetiştirebiliyor mu ve teslim edebiliyor mu?