Reklam ve Açık Hava Reklam

//Reklam ve Açık Hava Reklam

Reklam ve Açık Hava

Reklam denince akla ilk gelen mecraların başında, başımızı kaldırıp etrafa baktığımızda gördüğümüz açık hava reklamlarıdır. Adana Reklam Ajansları nın ve T.G. Ajanslarının, firmalarına bütçe oluştururken ve planlama yaparken dahil ettiği bir kalemdir.

Geçende yazılarımı okuyan bir müşterim, ‘Harun Abi, hemen her mecraya dair hem övgün hem yergin var’ dedi. Alkışlıyorum dikkatini. Çok doğru. Bunun sebebi, her gelir gurubuna, her yaş gurubuna, her eğitim gurubuna, her cinsiyete, her dünya görüşüne sahip bir hedef kitleye ulaşmak sadece bir mecrayla ulaşmak imkansıza yakındır da ondan. Bir reklama ve hedef kitlesine tv’de, birine radyodan, birine gazeteden, birine dijital ortamdan, bir diğerine açık hava reklamlarından ulaşabilirsin.

Ulusal Ajanslar ve Adana Reklam Ajansları nın hemen hepsi, anlık kampanya reklamlarını, süreli indirim reklamlarını, çekiliş reklamlarını, kutlama reklamlarını, başarı reklamlarını, duyuru imaj karışımlı reklamlarını vs. açık hava reklamında göstermek ister. Yerelde bazı mecralara görece pahalı olmasına rağmen, geri dönüş oranların yüksek olduğu istatistiklerde görülmektedir.

Araç sayısının ve yaya trafiğinin yoğun oduğu yerlerdeki ve iş hayatıyla evi buluşturan güzergahlardaki(çarşı-yeni adana arası alternatif yol güzergahları) açık hava reklam alanları yoğun tercih edilen yerler şüphesiz. Yaşı, eğitim durumu, dünya görüşü, cinsiyeti, alım gücü ne olursa olsun hemen herkesin bir hafta içinde ev-çarşı arası güzergahları birkaç kez kullanması(bu mecralar genelde haftalık ve aylık belli bir adetle kiralandıkları için), bu mecraları tercih edilen mecralar yapıyor ve görece biraz daha maliyetli oluyor.

Tabi bu avantajların yanında bu mecranın dezavantajlarını da saymamız ahlaki bir zorunluluk; Açık hava reklam alanlarının çoğalması, bir yeri bir belediyenin bir şirkete, başka bir belediyenin başka bir mecrayı başka bir şirkete ihale etmesi, yolda giderken hemen her yere bir totem dikilmesi, bunların bazıların aydınlatmalarının belli bir saatte sonra yapılmaması, bazılarının süreli olarak dönmesi ve bu sebeple bir araç ya da yayı yakalayan görseli bir diğerinin görememesi vs. gibi de dezavantajları da bulunuyor.

Burada bir de, firma-marka nın dikkat etmesi gereken bir husus var ki bence en önemli dezavantaj bu; zaten ciddi maliyetler tutan ve süresi olan bir mecraya kullanılacak görsel. Firma-markanın, Ulusal ve Adana Reklam Ajanslarının görseli hazırlarken, mutlaka muhatabın bu görsele 3-5 sn. baktığı bilinciyle yalın-sade-anlaşılabilir-büyük font ve görseller kullanmaya özen göstermesi. Aksi takdirde bu mecralar ger dönüşüm sağlamaz.

Mektup gibi açık hava reklamları görmüşlüğümüz var zira…