RAMAZAN PAKETİ

//RAMAZAN PAKETİ

Ramazan Paketi

Bu mübarek ayda ve sair dönemlerde yapılan, yapılacak hiçbir yardımın şekil,şemal ve içeriğine itiraz etmek istemem. Ama, bir reklamcı ve Müslüman olarak tespitlerimi paylaşmak isterim.

Öncelikle sevgili yardımseverler, verdiğiniz erzak paketlerinin üstüne firmanızın, şahsınızın ya da belediyenin adını logosunu koymanız, hayrı teşvik etmiyor, bilakis engelliyor ve görgüsüzlük ve gösteriş oluyor. Ekonomik durumu ortalama olan bir insan(ki şahit olmuşluğum var), ‘ya o firma zengin, şu belediyenin parası var, o yapmasın ben mi yapayım?’ diyor. Ama, isimsiz olan bir pakette sanırım bu düşünce oluşmaz.

Bir diğer husus da paletlerin içeriği; dar gelirli bir ailenin evine ramazan boyunca toptancılık yapacak kadar kuru erzak-yağ-şeker-çay vs. giriyor. Ama, kadıncağızın çocuğuna bez alacak parası yok ve çok zaman bu bir anne için kendi iftarından önceliklidir. Ya da, evin küçük çocuğu, gördüğü bir reklamda ‘ben de sucuk isterim’ diye tutturuyor. Pakete sonsuz ihtiyaç konamaz ama, marketlerin alışveriş çeki veya kartı uygulamasıyla, hem o ailenin evine giden bir paketle rencide olmaz, hem de marketten sizin ona uygun gördüğünüz değil onun dilediğini almasına vesile olur.

Yazımı, ayet ve hadislerle süslemeyi reklamcılık ahlakına yakıştırmadığım için bundan kaçındım.Ama, bunları düşünmeye değmez mi?