Reklam Ajansı ve Aday Adayları (çekiyorum yukarı bak hacı…)

/, Reklam Hakkında/Reklam Ajansı ve Aday Adayları (çekiyorum yukarı bak hacı…)

Yine yazıp yazmamak arasında kalıp, bir beyefendinin hareketleri yüzünden kaleme aldığım bir yazı.Beyefendiyi ve hareketlerini şimdilik bir rafa kaldıralım. Biz şahıslarla değil olaylarla, hatta başarabilirsek ötesine geçip fikirlerle uğraşalım.

7 Haziran seçimlerde bir vesile, hafiften dokunduğum aday adaylarına dair bir reklamcı olarak bir iki kelam etmek isterim. Öncelikle partilerin adaylık başvurusunda talep ettikleri paranın, ‘siyasette fakir adamın işi yok’ demekle eşdeğer olduğunu söylemek zorundayım. Çok değer verdiğim bir ağabeyim, siyasetle de teorik olarak çok ilgili birisi. Kendisine ‘neden aday olmuyorsun?’ dediğimde. ‘istedikleri harcı yatıracak imkanım yok, ayrıca ağababaları tanımam,bir dünya reklam yapılacak vs.’ dedi. Adana’ya çok şey kazandıracağına inandığım bu kişiye sistem ‘DUR’ dedi.

Gelelim aday adaylarının PR ve reklam çalışmalarına! Adana’da bu işi yapan bir çok danışman ve reklam ajansı var tahmin edersiniz. Fakat, artık 90’lı yıllar tanıtımlarından ve imaj çalışmalarından hem bıktık, hem de vatandaş artık o zannetikleri seviyenin çok çok üstünde. ‘Acaba neye takıldı bu kafadan çatlak reklamcı yine’ dediğinizi duyar gibiyim. Onun için yazıyorum bu yazıyı.

Öncelikle afiş, el ilanı, sosyal medya vs. görsellerinde kullanılan fotoğraflar. Bazısı gökten inmiş ayetmiş gibi havaya bakmaktan, bazısı hayatın içinde asla kullanmadığımız garip el kol hareketleriyle poz vermekten, bazısı liderinin aynı pozu vermekten, bazısı elleri cebinde relax poz vermekten, bazısı kollarını bağlamaktan(ki en basit beden dili derslerinde bile bunun ‘iletişime kapalıyım’ demek olduğu anlatılır), bazısı sempatik görüneceğim diye dişlerini göstererek, pişmiş kelle gibi sırıtmaktan bıkmadı. Özgünlük ve doğallık yerle bir.

Bir diğer husus; ekmek yapan köylü teyzelerle, tarladaki çiftçi amcalarla, kahvedeki vatandaşla, belediye otobüsünde hamile bir kadınla, kucağa alınan bir bebekle, belediye çöp arabasını süren biriyle vs. verilen pozlar. ‘İşçinin, emekçinin, üretenin, esnafın, yeni neslin’ yanındayız imajı. Yersen!

Adana’daki bazı simaların, ki bunların bir çoğu reklam ajansı sahibi, her yerel ve genel seçimde bir anda siyasi danışmana dönüşmesi de çok garip geliyor bana. Sanırım bunu biraz da adaylar tetikliyor. Danışmanlığını yaptığınız bu beyefendilerin ve hanımefendilerin, orada burada çoğunlukla sosyal medyada paylaştığınız bu imaj çalışmaları çok sakil duruyor. Face’inde birkaç ay önce lüksün şatafatın alasının görgüsüzce reklamını yapan birinin, birkaç ay sonra siyaset uğruna, tabiata ters, metazori imaj çalışmaları çok havada duruyor. Bu imaj eklemelerini yapmadan önce sayfanıza biraz bakın. Beşyüz bin liralık arabanla çekilip eklediğin fotoğraflardan, bilmem hangi ülkede 15-20 günlük VİP maaile çekilip eklediğin fotoğraftan sonra, tarladaki teyzeyle, belediye otobüsündeki üniversiteliyle gülerek çekilip eklediğin fotoğraflar çok komik görünüyor zira!