Güldüren Reklamlar

/, Reklam Hakkında/Güldüren Reklamlar

Önceki yazımda reklamda mizahtan bahsetmiş, başarılı örnekler vereceğimi söylemiştim. Zaten bilinen ve dikkat çeken güldüren reklamlar dan üç tanesini, hem farkındalık için, hem de daha sonraki sunumlarda kullanmak üzere kayda geçmesi için paylaşmak istiyorum.

Birinci ilgimi çeken, mizahını zekice ve başarılı bulduğum güldüren reklam Fuse Tea reklamı;
Mafya babası, ‘çocuklar aramızda bir köstebek var’ diyor, adamlarından sevimli ve fırıldak tipli biri öne çıkıp, ‘ben ben, abi ben zaten sır saklayamıyorum’ diyerek, mafya babasının masasının önündeki sandalyeye özgüvenle oturuyor. Ekranda, ‘Bu rahatlık nereden geliyor?’ diye bir yazı. Biraz önce aynı adamın Fuse Tea içerken bir görüntüsü; bu arada arkasındaki meyve ve yaprak animasyonları gözü tırmalıyor. Zekice bir mizah kurgusu.

İlgimi çeken ikinci güldüren reklam Casper Via V9 reklamı;
Delikanlı kız arkadaşıyla oturuyor, telefonun teknik özelliklerini anlatıyor, ‘şöyle hızlı, şöyle işlemcili vs.’. Kız sıkılarak, ‘yaaa ne anlatıyosun, bunun için mi geldik buraya?’ diyor. Çocuk, el hareketinin vurgusuyla sestekleyerek ‘kızım, six pack adamlar var ya; baklava, bu sekiz pack ezeeer’ diyor. Kız patlatıyor, ‘wwwwwaaaaaaaauuuuwww’ diye. Tabi bu reklamda, ‘kadınlar teknolojiden ne anlar?’ cinsiyetçi bir yaklaşım da var. Ama, mizahı zekice ve başarılı.

Son olarak, mizahını zekice bulduğum ilgimi çeken üçüncü güldüren reklam Avea Mobil İşyerim reklamı;
Tatilde işyerini oğluna emanet eden baba, tebdili kıyafet işyerini denetlemeye gelir, eskilerin en kıl olduğu harcama, telefon ve internet harcamaları, bununla ilgili çalışanlardan, ‘hadi ben kaçtım, daha İtalya’yla görüntülü konuşma yapacağım’ cümlesini duyar. Koştura koştura oğlunun odasına girer, ‘ben sana bunun hesabının sorarım’ der. Genç, ‘amca yanlış yere geldiniz galiba’ der. Gözlüğünü, saçını, bıyığını çıkaran esas patron, ‘amca senin babandır’ der. Genç de, ‘aaa amca benim babammış, babacımmm’ der ve reklam devam eder. Çok güldüm; ‘amca senin babandır, aaa amca benim babammış’ repliğine. Çok zekice bir mizah kurgusu.

Gönül ister ki, yerelde özelde Adana’da da bu tip güldüren reklamlar üretilsin, ya da firmalar Adana reklam ajansları na bu fırsatı versin!

Reklamlardaki mizahın başarısından ve kurgunun zekice olmasından bahsederken, oyuncuların harika performansını da unutmayalım, isimleri sayamadığım için özürle; Metin yazarı, oyuncu ve yönetmenlerden bunun gibi başarılı mizahı olan güldüren reklamları bekliyoruz.