Coca Cola Reklamı Fiyasko mu?

//Coca Cola Reklamı Fiyasko mu?

Coca Cola Reklamı

Bu soruya, kendi kendime verdiğim cevap elbette rezalet; ilkelerim, inandığım değerler, bir baba olmam vs. bana bu cevabı verdirdi elbette. Ama, reklamcı Harun Kaya olarak değerlendirdiğimde çok başarılı buldum.

Bu satırları okuduktan sonra bana da saydıran, hakaret eden olacak elbette. Ama, dediğim gibi ben bir reklamcıyım ve eleştirilerimi reklamcılık kurallarına göre yapmaya gayret ederim. Zaman zaman istisnalar oluyorsa da, bunu modern insanın anlık tutarsızlıklarına verin.

Gelelim reklamla ilgili eleştirilere;
Özcan Deniz’in, yani bir arabesk-türkü-fantezi tarzı şarkı söyleyen bir adamın, yani zihinlerindeki ‘maço’ kalıbında bir adamın bu reklam da ne işi var? O bu reklamda oynuyorsa, modern, slow şarkıların harika bestecisi ve yorumcusu, klas Sıla’nın bu reklamda ne işi var? Kumsal, plaj, yaz konseptini ‘sanki çölde bir Mecnun’um’ içerikli bir şarkı nasıl anlatabilir? Hoplayan, zıplayan, kıvıran, her tarafı cinsellik kokan bir reklam mı olur? Şarkının aşk temalı içeriği reklamın konseptine uymuş mu? Vs.vs.vs.

Sorular bu çerçevede dönüp duruyor. Bütün çok uluslu şirketlerin son çeyrek yüzyıldır reklamlarındaki hakim fikir ‘global düşün yerel davran’dır. Bu fikir bir iki istisnayı çıkarırsak, çok da başarılı olmuştur. Bu açıdan bakınca, Özcan Deniz’in bu reklam da oynamasıyla bir hedef kitle, Sıla’nın oynamasıyla da başka bir hedef kitle hesaba katılmış, başarılı da olmuş. Hoplayan, zıplayan, dans eden, birbirine kur yapan gençler, tuhaf nefesler ve sesler alabildiğine kullanılmış. Bu reklam filmi, Coca Cola’ nın hoplayan zıplayan gençlerle çekilmiş ne ilk ne de son reklam filmi. Bu markadan başka yüzlerce örnek de var. Reklam filminde kadının bedenini, cinselliği kullanmak da ne bu reklamla ilk oldu ne bu reklamla son olacak. Yine bu da sadece bu markanın yaptığı bir şey değil. Hemen her genç, bir yaz tatilinde bir yaz aşkı yaşamıştır, ki yarım asırdır filmlerde, dizilerde,  reklamlarda, şarkılarda bu pompalanıyordu gençliğe. Dolayısıyla, bir gencin aklına yaz deyince, plaj deyince ilk gelen şeydir aşk. Şarkının içinde ‘sanki çölde bir Mecnun’um’ sözü erkekler için, ‘belki ben de sana aşığım’ sözü de kızlar için karşılık bulan cümlelerdir.

Reklamcılık açısından bakınca hedef kitleye ulaşan çok başarılı bir reklam olmuş. Daha detaylandırarak sayfalarca yazılabilir. Fakat, görsel yönetmenim ‘abi lütfen 300 kelimeyi çok aşmasın’ dediği için özet geçiyorum.

Yazıyı okurken ihtimal saydırıp, hakaret edenlerle de şunu paylaşmak isterim. Ben Coca Cola içmem, evime de girdirmem …