Reklam ve Promosyon

//Reklam ve Promosyon

Reklam ve Promosyon

Türkiye Geneli ve Adana’ da reklam organizasyonları yapmış bir Reklam Ajansı olarak şuna sayısız kez şahit olmuşumdur; bizim toplumumuzda promosyon hediye demektir.

İnsanlar bir alışveriş yaptığında, yüzlerce binlerce seçenekten o markayı, mağazayı, firmayı seçmesinin, alışveriş yaptığı yere bir ayrıcalık kazandırdığının ama idrak ederek ama etmeyerek farkındadır ve bunun ödüllendirilmesini bekler. Promosyon sektörü bu beklentiyi karşılamak üzere kurgulanmış bir sektördür. İstatistikler(bu zamana kadar çok yerde istatistikten bahsedip, somut veriler vermediğimi eleştiren büyüklerime hak vermekle birlikte, bu alan ne ona müsaade edecek kadar uzun, ne de bu yazı akademik bir makale/Google hazretlerine müracaat edilebilir), alışverişinin kendisine cüzi şeyler de olsa bir şey kazandırdığını gören insanların, o markadan alışveriş yapma dürtüsünü harekete geçirdiğini göstermiştir.

‘Milyonlarca promosyon seçeneğinden, hangisi-hangilerini seçeceğimiz’ sorusu, firma-markalar için orta yerde durmaktadır. Biz bu kısa yazımızda buna cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle, tecrubeyle sabit hemen her firmanın iki promosyon kitlesi var. Bu eşyanın tabiatı gereği zorunlu bir ayrım. Birine değer verip diğerine değer vermemek değil tabi ki. Mesela sizden yılda bir milyonluk alışveriş yapan insanla, yılda elli liralık alışveriş yapan insana aynı hediyeyi veremezsiniz. Bu modern dünyanın bizi içine soktuğu ekonomik temelli hayat tarzının çıkmazlarındandır ama bu da bahs-i diğer.

Diğer bir husus da promosyonun içeriği. Burada şüphesiz hemen şunu söyleyebiliriz; kesinlikle ürün ne olursa olsun dayanıklı ve fonksiyonel olması gerekli. Kalemi sene de 3-5 kez eline alan birine kalem, home Office çalışan birine takvim, hayatında hiç şehir dışına çıkmamış birine valiz, XXL giyen birine S gömlek kravat takımı, neredeyse hiç yaz görmeyen biryerde yaşayan birine güneş kremi verirsen bu amacına asla ulaşmayacaktır. Promosyonu verdiğiniz insan kendisini özel hissedecek, o ürünü işine yaradığı için sürekli kullanacak, gözünde olan bir aksesuarsa sürekli görecek vs. Örnekleri çoğaltabiliriz.

Son olarak da Adana’da bir Reklam Ajansı olarak sıkça yaşadığım bir sorun da; promosyon ürün seçimine yöneticinin kendi başına karar vermesi. Tezgahtar, saha elemanı, servis elemanı, kasiyer vs. bu sürece mutlaka dahil edilmesi gereken kişilerdir ve fikirleri çok değerlidir. Müşteriyle en sıcak temasda bulunan insanın, müşteri taleblerini yöneticiden daha iyi biliyor olması pek tabiidir ve burada kompleks yapmaya gerek yoktur. Sonuç olarak, ama ürününüzde indirim yaparak, ama belli bir harcamaya hediye çeki vererek, ama belirli sezonlarda farklı fonksiyonel hediyeler vererek, mutlaka promosyonu önemsemelisiniz.