Seri İlan

SERİ İLAN IN YÜKSELEN YILDIZI

Geçenlerde katıldığım bir reklam toplantısında, müşterimin sosyal medya danışmanıyla anlaşamadığımız bir konu üzerine bu yazıyı yazma ihtiyacı hasıl oldu. Doğaldır ki, herkes kendi sattığı ürünün-hizmetin artılarını anlatır. Toplantıda, sosyal medyacı arkadaşın, dijital dünyayı kutsayan, onun dışındaki bütün reklam mecralarını, anlamsız ve gereksiz gören üslubu çok karşılaştığım bir durum.

Bir reklam ajansı sahibi olarak, hemen her mecrayla çalıştığım için, sosyal medyacı arkadaş kadar tespitte bulunma hakkım vardır sanırım. Sosyal medya ve dijital dünya, pc’lere, tabletlere, en önemlisi de akıllı telefonlarla ceplerimize kadar girdiği için, çok etkili bir reklam mecrası olarak, reklam pazarındaki payını her geçen gün artırıyor, hedef kitleye makul fiyatlarla nokta atış yaptığı için de çok etkili oluyor. Biz de bu mecrayı kullandığımızda bunu görüyoruz. Ama, diğer ‘bütün mecralar gereksiz ve yararsız’ demek, büyük haksızlık olur. Burada diğer mecraların artılarını uzun uzun anlatacak değilim. Daha sonra hemen her reklam mecrasıyla ilgili, artılarını ve eksilerini anlattığım bir yazı yazacağım. Şu anda, o gün üzerine çok şey söylenen gazete reklamları ile ilgili, özelde de seri ilan reklamlarıyla ilgili fikrimi paylaşacağım.

 

Gazete reklamı kategori olarak sabit reklamlar sınıfına girer. Yani  Tv’de, Sosyal Medya’da bir reklamın görülebilmesi için belli frekans aralıklarına denk gelmeniz lazım. Ama, gazetedeki reklam her zaman gözünüzün önündedir. ‘Sosyal medya, dijital dünya, yazılı basını ve kitabı bitirecek’ lafları şu an için çok hızlı bir süreç olarak mümkün görünmüyor. Bunu nereden anlıyoruz?; Gazetelerin toplam satış trajı, kitapların basım adeti, sosyal medya ve dijital dünya hayatımıza girmeden öncekine göre korkunç bir düşüş yaşamadı. Orta ve uzun vadede çok az kişi gazete ve kitabı, baskılı kağıttan okuyacak, buna ben de katılıyorum ama, şu anda gazete reklamının prestiji yerle birmiş imajı oluşturmaya çalışmak haksızlık.

Gelelim seri ilanın bütün bu hengameye rağmen yıldızının yükselmesine. Ki bence öyle. Eskiden bir gazete reklamı aldığımızda, ‘kesinlikle seri ilan sayfasında çıkmasın’ diyen müşterilerimiz ve birçok ulusal marka reklamlarını seri ilan sayfasında değerlendiriyor. Bunun sebebini araştırdığımızda; seri ilan hala iş bulma, emlak satma, araba satma, bir duyuru yapma vs.alanında en etkili mecra. Hemen her gazetenin en çok zaman geçirilen sayfası. Hem de her eğitim, yaş ve ekonomik grubdan insanı buluşturan bir alan. Tabi hal böyle olunca, bunu fırsata çevirmeyi bilen marka ve reklam danışmanları, binlerce kelimeden oluşan bir ilan sayfasında, ebatlı ilan kullanınca geri dönüşümün daha yüksek olduğunu fark ediyor.

Posta seri ilan, Hürriyet seri ilan, Milliyet seri ilan ve Sabah seri ilan, bu dört büyük gazetenin seri ilan sayfaları, biz reklam ajansları ve müşteriler için, çok uzun süre daha vazgeçilmez bir mecra olmaya devam edecek gibi görünüyor.