ideal reklam mı tüketicinin tercihi mi?

//ideal reklam mı tüketicinin tercihi mi?

ideal Reklam

Adana da bir yerel televizyonda yöneticilik yaptığım yıllarda, Gen.Yay.Yön. arkadaşımla en büyük kavgamız, projelerimin çoğuna onay vermemesiydi. Neymiş efendim, ‘çok idealist programlar ve projeler sunuyormuşum, televizyonculuk çoğunluğun istediğini vermekmiş vs.vs.’

O zamanlar çok kızdığım bu bakış açısının, son yıllarda maalesef doğru olduğunu görüyorum. Hele reklam sektöründe, reklamcı nın ve müşterinin en büyük yanılgısının, tüketiciye ideal ve enetelektüel kampanyalar, metinler ve tasarımlar sunmaya çalışması. Buradan ‘müşterinin iyi reklama, fikire kafası basmaz’ anlamı çıkmasın. Tüketicinin ve mecranın buna zamanı yok; bir gazetede gördüğün reklama 3-5 sn.bakar geçersin, bir televizyondaki reklama 5-10 sn. odaklanabilirsin, açık hava reklamının yanında 3-5 sn.de geçer o kadar algılarsın. Dolayısıyla bu kadar kısıtlı zamanda neyin ideali ve neyin entelektüelliği yapılacak, anlatılacak?

Marka bilinirliği, ürünün tutulabilirliği, onu tüketecek olan geniş kitlenin algısına göre bir kampanya, metin, görselle vs.olabilir ancak. Doğru fikir, doğru hedef kitle, doğru mecra, doğru görsel ya da metin, bunların hepsi bir bütün olabilirse reklam başarılı olabilir.