Kolonya Kokulu Reklam

//Kolonya Kokulu Reklam

KOLONYA KOKULU REKLAM

Uzun yıllardır astım rahatsızlığım sebebiyle parfüm ve deodorant yerine, losyon ve kolonya çeşitleri kullanıyorum. Tahmin edersiniz ki, piyasada birkaç markanın kolonyası hariç, çeşit ve kalite vasatın çok altında. Limonlu diye aldığınız bir kolonyanın, boyalı suya benzemesini mi ararsınız? Değişik bir koku diye sundukları kolonyanın ne olduğunu anlayana kadar, kolonyanın bitmesini mi arasınız? İyi kolonyaların da korkunç fiyatlarda olmasını mı ararsınız? Örnekler uzar gider.

Yakın bir arkadaşımın yılda birkaç kez memleketinden gelirken, masraf ve zahmet ettiği kolonyaları dört gözle bekler olduk. Sanırım bizimle birkaç çeşidini paylaştığı bu kolonyaların onlarca çeşidi var. Beni hastalığımdan dolayı parfüm kullanamamanın sıkıntısından, bu kolonyalarla kurtardığı için ve ürünler kaliteli olduğu için bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim. Ki mesleğimiz ve bulunduğumuz şehrin hava durumu koku kullanmayı zorunlu kılıyor.

Çekimleri yapılmak üzere stüdyomuza üç çeşit kolonya gelmiş. Kokulu Düzce tütünü, kır çimenleri, ceviz yaprağı. Çekimlere başlamazdan önce kolonyaları kokladım, reklam için ürünlerin çekimine başlamam dakikalar sürdü. Hem kolonyaların derecesi hem farklı ve güzel olması, kendini insana çok iyi hissettiriyor.

Arkadaşım, ‘bir internet sitesinde ya da el ilanında kullanılacak, çok uğraşma’ dedi sağ olsun ama, hem işimize olan tutku, hem de ürünlerin kalitesi alelade bir reklam ürün çekiminin çok üstünde bir çabayı hak ediyordu. Yola çıkıldı, yaprak tütün arandı, toz tütün arandı, dal parçaları toplandı, ceviz yaprağı arandı, yeşil ceviz bulunamadı, ‘hadi kuru ceviz olsa da olur’ dendi ve konsepte karar verilip, ışıkların ve fonun karşısında başlandı ter dökülmeye. Sonuç olarak, gördüğünüz bu fotoğraflar çıktı ortaya. Umarım, Düzce’nin bu harika kokularını kolonyayla buluşturan markayı ve dünyalar iyisi arkadaşımı memnun edebilmişimdir.

Çekimini kendim yaptığım veya işi başka bir profesyonele devrettiğim işlerde, bir reklamcı olarak, reklam ürün çekimlerinde en önem verdiğim şey; kullanılacak ürünün, tüketici ya da müşteride bir hikayeye karşılık gelmesini sağlamak.

Cümle tam da buraya gelmişken, bir başka yazının konusu da ‘hikayesi olan fotoğraflar’ olsun.

Olmaz mı?…